Fakti.bg - „Арабеск” „взриви” Музикалния театър в чест на Маргарита Арнаудова
Авторът на книгата „Маргарита Арнаудова” Анелия Янева е била докосната от твореца и човека Маргарита Арнаудова. И това е за щастие на онези, които не познават твореца и човека Маргарита Арнаудова, заяви снощи при представянето на книгата професор Розалия Бикс в рецензията си. Книгата за твореца и хореографа Арнаудова, която цял живот не можа да се отдели от балета, е по случай 70 години от рождението й.
Ще успее ли тази книга да прокара въображаемата компенсация на следващите поколения?, попита Бикс и отговори категорично: „Да убедена съм”. Тя определи Арнаудова като творец, който е изтласквал младите таланти до самата премиера.
Корицата на книгата, според нея е „атрактивна” и в същото време изключително изискана. Като „хора, които си познават занаята”, така охарактеризира г-жа Бикс издателя "СИВАС консултинг".
Авторката Анелия Янева сподели по какво се отличава тази книга от предходната за Маргарита Арнаудова. „Правена е с много обич, огромен брой статии, подбрани от дъщерята и настоящ хореограф на „Арабеск” Олеся Пантикина За разлика от предишната творба, за създателката на „Арабеск”, този път текстът търси едно обобщение на живота й, а не хронологична последователност. Книгата дава отговор и на това, защо някои спектакли като „Нестинарка” и „Болеро”, чийто създател е Арнаудова, се играят вече 30 години.
В книгата има и бележки от личния архив на Маргарита Арнаудова, както и богат снимков материал. Те дават представа не само за нейния творчески път, но и за големите имена на българския балет и изкуство, и естествено за духа на времето, в което те са творили. Семейството на Маргарита Арнаудова, съхранило с любов този богат архив, го систематизира и предостави за целите на книгата. Голяма част от снимките в книгата са от архива на балет “Арабеск” и са дело на фотографа Иван Донов.
Вечерта, посветена на Маргарита Арнаудова, която уважиха най-популярните имена в балета Красимира Колдамова, Калина Богоева, Маргарита Градетчлиева, Хачо Бояджиев, Горан Благоев, мима Николай Сотиров, артисти и творци, бивши и настоящи балетисти, бившият посланик на САЩ Джеймс Пардю, кандидат-президентите - Меглена Кунева и Ивайло Калфин, и много почитатели на балетното изкуство, продължи с филма-спектакъл на режисьора Михаил Пандурски за премиерата на„Пролетно Тайнство” по И. Стравински с хореограф Маргарита Арнаудова.
Премиерата се е състояла на 16 май 1977. След това „Арабеск” изнесе уникален спектакъл на „Нестинарка”, по музика на Марин Големинов и „Болеро”, по музика на М. Равел и възстановка на Олеся Пантикина.
Знаменитата тема от 17 такта на Равел, зараждаща се в леко звучащата флейта на фона на абсолютно неизменна ритмична формула се повтаря многократно, всеки път инструментирана по новому. С всяко повторение силата на звучността нараства, тембровата палитра разцъфтява, усилва се динамичното напрежение. Звуковата маса расте и се разширява като неудържима лавина. |А и новото поколение на „Арабеск” от години наред не бе играло толкова добре. То се раздаде на сцената и взриви публиката и сякаш повика духа на Арнаудова, която, като че ли за да покаже че е там, ни го посочи със задимяването в залата. Малко бяха тези, които напуснаха залата, заради пушека, напротив, артистите на „Арабеск” получиха гръмки аплодисменти.
На края на сцената бяха поднесени цветя и от премиера Бойко Борисов, министърът на културата Вежди Рашидов, директорът на БНР Валери Тодоров и директорът на БНТ Вяра Анкова. Гала-вечерта бе празник за душата, макар че спрелите пожарни пред Музикалния театър да връщаха всекиго към реалността.